VGS-100-48
POWER SUPPLY 110W 48V 2.3A METAL
product image
VGS-100-48 Picture
SeekIC No. : 003806400 Detail
VGS-100-48: POWER SUPPLY 110W 48V 2.3A METAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VGS-100-48
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VGS-100 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 48V Voltage - Input: 88 ~ 264VAC
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 2.3A Supply Voltage - Max : 3.3 V
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 100W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 5.10" L x 3.84" W x 1.48" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 88 ~ 264VAC
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Voltage - Output: 48V
Efficiency: 89%
Series: V-Infinity VGS-100
Power (Watts): 100W
Size / Dimension: 5.10" L x 3.84" W x 1.48" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 2.3A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVGS-100-48
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)110W
Voltage - Output48V
Voltage - Input88 ~ 264VAC
1st Output48 VDC @ 2.3A