VHB50W-Q24-S3R3
CONVERTER DC/DC 3.3V 10A 33W
product image
VHB50W-Q24-S3R3 Picture
SeekIC No. : 003804862 Detail
VHB50W-Q24-S3R3: CONVERTER DC/DC 3.3V 10A 33W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHB50W-Q24-S3R3
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VHB50W Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : TSSOP-32 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 10A Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Efficiency: 77%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Current - Output (Max): 10A
Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Series: V-Infinity VHB50W
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHB50W-Q24-S3R3
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 36VDC
Output3.3V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 10A