VHB50W-Q24-S48
CONVERTER DC/DC 48V 1.04A 50W
product image
VHB50W-Q24-S48 Picture
SeekIC No. : 003804863 Detail
VHB50W-Q24-S48: CONVERTER DC/DC 48V 1.04A 50W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHB50W-Q24-S48
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Interface Type : Serial Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 48V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 1.04A Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Packaging: Tray
Efficiency: 83%
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Package / Case: 9-DIP Module
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Series: V-Infinity VHB50W
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Voltage - Output 1: 48V
Current - Output (Max): 1.04A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHB50W-Q24-S48
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 36VDC
Output48V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output48 VDC @ 1.04A