VHK200W-Q48-S48
CONVERTER DC-DC 48V 4.2A 200W
product image
VHK200W-Q48-S48 Picture
SeekIC No. : 003816797 Detail
VHK200W-Q48-S48: CONVERTER DC-DC 48V 4.2A 200W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHK200W-Q48-S48
Quick Details
Series: V-Infinity VHK200W Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 18 ~ 75V Output: 48V
Number of Outputs: 1 Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 4.2A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 200W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Efficiency: 88% Package / Case: Module
Size / Dimension: 4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Packaging: Bulk
Voltage - Input: 18 ~ 75V
Output: 48V
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Series: V-Infinity VHK200W
Power (Watts): 200W
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 4.2A
Efficiency: 88%
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHK200W-Q48-S48
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 75VDC
Output48V
Power (Watts)200W
Number of Outputs1
1st Output48 VDC @ 4.2A