VHS1-S5-S12-SIP
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
product image
VHS1-S5-S12-SIP Picture
SeekIC No. : 003683729 Detail
VHS1-S5-S12-SIP: CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VHS1-S5-S12-SIP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VHS1-SIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Package / Case : VFBGA-48
Voltage - Input (Max): 5.5V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 84mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 6kV (6000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Current - Output (Max): 84mA
Efficiency: 75%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: -
Package / Case: 7-SIP Module (4 Leads)
Series: V-Infinity VHS1-SIP
Voltage - Isolation: 6kV (6000V)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVHS1-S5-S12-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 5.5V
Output12V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 84mA