VK202-25-V
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) Vacuum Florescent Blue/Green Text
product image
VK202-25-V Picture
SeekIC No. : 0012062 Detail
VK202-25-V: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) Vacuum Florescent Blue/Green Text
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VK202-25-V
Mfg:
Matrix Orbital
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Character Display Modules Character Count x Line : 20 x 2
Module Size (W x H x T) : 116 mm x 37 mm x 29.48 mm Voltage Rating : 9 V to 15 V
Operating Temperature Range : - 20 C to + 70 C Packaging : Bulk
Description
Product : Character Display Modules
Character Count x Line : 20 x 2
Operating Temperature Range : - 20 C to + 70 C
Packaging : Bulk
Module Size (W x H x T) : 116 mm x 37 mm x 29.48 mm
Voltage Rating : 9 V to 15 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVK202-25-V
VendorMatrix Orbital
CategoryOptoelectronics
Character Size4.70mm H x 2.40mm W
Format5 x 7 Dots
Display Format20 x 2
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply9 V ~ 15 V
Viewing Area89.75mm L x 11.50mm W
Display TypeCharacter
Number of Dots-
Outline L x W x H116.00mm x 37.00mm x 29.48mm
InterfaceSerial
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names VK202 25 V