VKQ100MS3V3
DC/DC Converters 100W 48V to 3.3V 30A
product image
VKQ100MS3V3 Picture
SeekIC No. : 002733567 Detail
VKQ100MS3V3: DC/DC Converters 100W 48V to 3.3V 30A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VKQ100MS3V3
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Product :
Output Power :
Input Voltage Range :
Input Voltage (nominal) :
Number of Outputs :
Output Voltage (Channel 1) :
Output Current (Channel 1) :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Package / Case Size :
Description
The VKQ100MS3V3 DC/DC converter presents an economical and practical solution for distributed power system architectures and it require high power density and efficiency while maintaining system modularity and upgradeability. Innovative circuit design using surface mount components results in a compact, efficient and reliable solution to DC/DC conversion needs. The control circuitry of the VKQ100MS3V3 has been designed to provide overvoltage protection as well as current limiting for continuous short- circuit protection. With the ability to operate over a wide input voltage range of 36 to 75 Vdc, this module is ideal for telecommunications and battery backup applications where input flexibility must be combined with output voltage regulation. In addition, the output is fully isolated from the input, allowing for a variety of polarity and grounding configurations. Internal power dissipation is minimized by the VKQ100MS3V3's high efficiency and is aided by a metal baseplate to which all heat dissipative elements are coupled.
The features of VKQ100MS3V3 can be summarized as (1)36 -75V inputrange; (2)small size: 1.5" x 2.3" x .50"; (3)high efficiency:>86%; (4)fixed frequency operation 480kHz; (5)primary remote on/off; (6)adjustable output voltage; (7)brick wall current limiting; (8)on board input differential filter; (9)no minimum load requirement; (10)remote sense; (11)no heatsink required; (12)noe xternal components required; (13)safety per UL/CUL60950, EN60950, operational insulation meetsTNV-SELV isolation requirements.
The absolute maximum ratings of VKQ100MS3V3 are (1)output short-circuit duration: continuous; (2)internal power dissipation: 20.5Watts; (3)lead temperature (soldering, 10 seconds max): +300°C; (4)continuous input voltage: 75 VDC; (5)storage temperature: +125°C; (6)input to output isolation:1500 VDC; (7)input voltage (non-operating): 100 VDC.