VLA106-24151
PS CONVERTER DC/DC ISO 100MA 15V
product image
VLA106-24151 Picture
SeekIC No. : 003804072 Detail
VLA106-24151: PS CONVERTER DC/DC ISO 100MA 15V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLA106-24151
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 21.6V Package / Case : VFBGA-48
Voltage - Input (Max): 26.4V Voltage - Output 1: 15V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 100mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 2.5kV (2500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 11-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 1.30" L x 0.71" W x 0.95" H (33.0mm x 18.0mm x 24.1mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Voltage - Input (Min): 21.6V
Voltage - Input (Max): 26.4V
Voltage - Output 1: 15V
Efficiency: 75%
Current - Output (Max): 100mA
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Series: -
Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Isolation: 2.5kV (2500V)
Package / Case: 11-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 1.30" L x 0.71" W x 0.95" H (33.0mm x 18.0mm x 24.1mm)
Features:
•Input voltage range: 21.6 to 26.4V DC
•Output: +15V, 100mA (output power : 1.5W)
•Thin-profile and lightweight design
•Isolation between input and output : 2500Vrms, 1min
•Built-in over-current protection circuit
Application
On-board power supplies, such as industrial equipment and control equipment.
Specifications
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
VIN Input voltage Between pins 8,9 and 10,11 27 V
IO Output current Between pins 3 and 1 100 mA
Topr Operating temperature No condensation (*1) -10 ~ +70
TSTG Storage temperature No condensation -20 ~ +85
Viso Input-output isolation
voltage
AC , 1min 2500 Vrms
Description
The VLA106-24151 is a DC-DC converter. Its output power is 1.5W and the input is isolated from the output. The over-current protection circuit is built-in and VLA106-24151 is the best for on-board power supplies, such as industrial equipment and control equipment.
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLA106-24151
VendorPowerex Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input21.6 ~ 26.4VDC
Output15V
Power (Watts)1.5W
Number of Outputs1
1st Output15 VDC @ 100mA