VLF10040T-2R2N7R1
Power Inductors 2.2uH 30%
product image
VLF10040T-2R2N7R1 Picture
SeekIC No. : 001183855 Detail
VLF10040T-2R2N7R1: Power Inductors 2.2uH 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLF10040T-2R2N7R1
Mfg:
TDK
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 7.1 Amps Maximum DC Resistance : 9.5 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 10 mm W x 9.7 mm L x 4 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Tolerance : 30 %
Inductance : 2.2 uH
Maximum DC Resistance : 9.5 mOhms
Maximum DC Current : 7.1 Amps
Dimensions : 10 mm W x 9.7 mm L x 4 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLF10040T-2R2N7R1
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.382" W x 0.157" H (10.00mm x 9.70mm x 4.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 7.1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)9.500 mOhm Max