VLF12060T-1R8N120
Power Inductors 1.8uH 30%
product image
VLF12060T-1R8N120 Picture
SeekIC No. : 001183872 Detail
VLF12060T-1R8N120: Power Inductors 1.8uH 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLF12060T-1R8N120
Quick Details
Inductance : 1.8 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 12 Amps Maximum DC Resistance : 4.4 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 12 mm W x 11.7 mm L x 6 mm H
Tolerance : 30 %
Inductance : 1.8 uH
Maximum DC Current : 12 Amps
Maximum DC Resistance : 4.4 mOhms
Dimensions : 12 mm W x 11.7 mm L x 6 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLF12060T-1R8N120
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.8H
Tolerance±30%
Package / Case0.472" L x 0.461" W x 0.236" H (12.00mm x 11.70mm x 6.00mm)
PackagingDigi-Reel?
Type-
Current 12A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)4.400 mOhm Max