VLF12060T-6R8N7R2
Power Inductors 6.8uH 30%
product image
VLF12060T-6R8N7R2 Picture
SeekIC No. : 001191846 Detail
VLF12060T-6R8N7R2: Power Inductors 6.8uH 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLF12060T-6R8N7R2
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 7.2 Amps Maximum DC Resistance : 13.1 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 12 mm W x 11.7 mm L x 6 mm H
Tolerance : 30 %
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Current : 7.2 Amps
Dimensions : 12 mm W x 11.7 mm L x 6 mm H
Maximum DC Resistance : 13.1 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLF12060T-6R8N7R2
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±30%
Package / Case0.472" L x 0.461" W x 0.236" H (12.00mm x 11.70mm x 6.00mm)
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Current 7.2A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)13.10 mOhm Max