VLF3012AT-6R8MR59
Power Inductors 6.8uH 0.59A 2.6x2.1x1.0mm
product image
VLF3012AT-6R8MR59 Picture
SeekIC No. : 001185286 Detail
VLF3012AT-6R8MR59: Power Inductors 6.8uH 0.59A 2.6x2.1x1.0mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VLF3012AT-6R8MR59
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.59 Amp Maximum DC Resistance : 0.27 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Dimensions : 2.8 mm W x 2.6 mm L x 1.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Shielding : Shielded
Inductance : 6.8 uH
Maximum DC Current : 0.59 Amp
Maximum DC Resistance : 0.27 Ohms
Dimensions : 2.8 mm W x 2.6 mm L x 1.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationVLF3012AT-6R8MR59
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±20%
Package / Case0.110" L x 0.102" W x 0.047" H (2.80mm x 2.60mm x 1.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 590mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)270.0 mOhm Max