VMO1600-02P
Discrete Semiconductor Modules 1600 Amps 200V
product image
VMO1600-02P Picture
SeekIC No. : 00140717 Detail
VMO1600-02P: Discrete Semiconductor Modules 1600 Amps 200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VMO1600-02P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Packaging : Bulk
Description
Product :
Type :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Bulk
Parameters:
Technical/Catalog InformationVMO1600-02P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C1900A
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.65 mOhm @ 1600A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds -
Power - Max-
PackagingTray
Gate Charge (Qg) @ Vgs2900nC @ 10V