VMZ6.8NT2L
Zener Diodes 6.8V ZENER ARRAY 2 ELEMENTS
product image
VMZ6.8NT2L Picture
SeekIC No. : 00270198 Detail
VMZ6.8NT2L: Zener Diodes 6.8V ZENER ARRAY 2 ELEMENTS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VMZ6.8NT2L
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 6.8 V Voltage Tolerance : 5 %
Zener Current : 5 mA Power Dissipation : 150 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : VMD-3
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Maximum Zener Impedance :
Zener Voltage : 6.8 V
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Power Dissipation : 150 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Zener Current : 5 mA
Package / Case : VMD-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationVMZ6.8NT2L
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)330 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3.5V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseVMD3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C