VN330SP-32-E
Power Switch ICs - Power Distribution Quad HiSide smart Pwr Solid St Relay
product image
VN330SP-32-E Picture
SeekIC No. : 00630011 Detail
VN330SP-32-E: Power Switch ICs - Power Distribution Quad HiSide smart Pwr Solid St Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VN330SP-32-E
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Number of Outputs : 4 On Resistance (Max) : 200 mOhms
Operating Supply Voltage : 10 V to 36 V Supply Current (Max) : 6 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PowerSO-12
Description
On Time (Max) :
Off Time (Max) :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
On Resistance (Max) : 200 mOhms
Number of Outputs : 4
Supply Current (Max) : 6 mA
Operating Supply Voltage : 10 V to 36 V
Package / Case : PowerSO-12
Features:
OUTPUT CURRENT : 1A PER CHANNEL
DIGITAL INPUT CLAMPED AT 32V MINIMUM VOLTAGE
SHORTED LOAD AND OVERTEMPERATURE PROTECTIONS
BUILT-IN CURRENT LIMITER
UNDERVOLTAGE SHUT-DOWN
OPEN DRAIN DIAGNOSTIC OUTPUT
FAST DEMAGNETIZATION OF INDUCTIVE LOADS
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VCC Power supply voltage 45 V
-VCC Reverse supply voltage -0.3 V
IOUT Output current (continuos) Internally limited A
IR Reverse output current (per channel) -6 A
IIN Input current (per channel) ± 10 mA
IDIAG Diag pin current ± 10 mA
VESD Electrostatic discharge (R = 1.5KW; C = 100pF) 2000 V
EAS Single pulse avalanche energy per channel not simultaneously
Figure 3.
400 mJ
Ptot Power dissipation at Tc <= 25°C Internally limited W
TJ Junction operating temperature Internally limited
Tstg Storage Temperature -55 to 150
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVN330SP-32-E
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CasePowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Mounting TypeSurface Mount
TypeHigh Side
Voltage - Supply10 V ~ 36 V
On-State Resistance200 mOhm
Current - Output / Channel1A
Current - Peak Output4A