VNB14NV04
Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 42V 14A OmniFET
product image
VNB14NV04 Picture
SeekIC No. : 00630321 Detail
VNB14NV04: Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 42V 14A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNB14NV04
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Number of Outputs : 1 On Resistance (Max) : 35 mOhms
Operating Supply Voltage : 18 V Supply Current (Max) : 0.1 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK
Description
On Time (Max) :
Off Time (Max) :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
Number of Outputs : 1
Package / Case : D2PAK
On Resistance (Max) : 35 mOhms
Operating Supply Voltage : 18 V
Supply Current (Max) : 0.1 mA
Features:
The device integrates:
- OVERVOLTAGE CLAMP PROTECTION:internally set at 45V, along with the rugged avalanche characteristics of the Power MOSFET stage give this device unrivalled ruggedness and energy handling capability. This feature is mainly important when driving inductive loads.
- STATUS FEEDBACK:in the case of an overtemperature fault condition (Tj > Tjsh), the device tries to sink a diagnostic current Igf through the INPUT pin in order to indicate fault condition. If driven from a low impedance source, this current may be used in order to warn the control circuit of a device shutdown. If the drive impedance is high enough so that the INPUT pin driver is not able to supply the current Igf, the INPUT pin will fall to 0V. This will not however affect the device operation:no requirement is put on the current capability of the INPUT pin driver except to be able to supply the normal operation drive current IISS.
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
SO-8 DPAK TO-220  IPAK D2PAK
VDS
Drain-source Voltage (VIN = 0)
Internally Clamped V
VIN
Input Voltage
Internally Clamped V
IIN
Input Current
+/-20 mA
RIN MIN
Minimum Input Series Impedance
10
ID
Drain Current
Internally Clamped A
IR
Reverse DC Output Current
-15 A
VESD1
Electrostatic discharge(R=1.5 K,C= 100 pF)
4000 V
VESD2
Electrostatic Discharge on output pin only
R=330, C=150pF)
16500 V
Ptot
Total Dissipation at TC=25°C 4.6 74 74 74
W
 EMAX
 Maximum Switching Energy (L=0.4mH;
RL=0; Vbat=13.5V; Tjstart=150ºC; IL=18A)
   93      93  mJ
Tj
Operating Junction Temperature
Internally Limited
TC
Case operating temperature
Internally Limited
Tstg
Storage Temperature
-55 to 150
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNB14NV04
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (2 leads + tab)
Mounting TypeSurface Mount
TypeLow Side
Voltage - Supply-
On-State Resistance35 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output18A