VNQ5160KTR-E
Power Switch ICs - Power Distribution Quad Ch HiSide Drivr
product image
VNQ5160KTR-E Picture
SeekIC No. : 00630134 Detail
VNQ5160KTR-E: Power Switch ICs - Power Distribution Quad Ch HiSide Drivr
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNQ5160KTR-E
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Number of Outputs : 4 On Resistance (Max) : 160 mOhms
Supply Current (Max) : 0.002 mA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : PowerSSO EP-24
Description
On Time (Max) :
Off Time (Max) :
Operating Supply Voltage :
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Number of Outputs : 4
On Resistance (Max) : 160 mOhms
Package / Case : PowerSSO EP-24
Supply Current (Max) : 0.002 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNQ5160KTR-E
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CasePowerSSO-24
Mounting TypeSurface Mount
TypeHigh Side
Voltage - Supply4.5 V ~ 36 V
On-State Resistance160 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output5.4A
PackagingTape & Reel (TR)
Input TypeNon-Inverting
Number of Outputs4
Operating Temperature-40°C ~ 150°C