VNV28N04
Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 42V 28A OmniFET
product image
VNV28N04 Picture
SeekIC No. : 00630378 Detail
VNV28N04: Power Switch ICs - Power Distribution N-Ch 42V 28A OmniFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VNV28N04
Quick Details
Number of Outputs : 1 On Resistance (Max) : 35 mOhms
Operating Supply Voltage : 18 V Supply Current (Max) : 0.25 mA
Package / Case : PowerSO-10
On Resistance (Max) : 35 mOhms
Operating Supply Voltage : 18 V
Supply Current (Max) : 0.25 mA
Features:
The device integrates:
- OVERVOLTAGE CLAMP PROTECTION:internally set at 42V, along with the rugged avalanche characteristics of the Power MOSFET stage give this device unrivalled ruggedness and energy handling capability.This feature is mainly important when driving inductive loads.
- STATUS FEEDBACK: In the case of an overtemperature fault condition, a Status Feedback is provided through the Input pin.The internal protection circuit disconnects the input from the gate and connects it instead to ground via an equivalent resistance of 100 W.The failure can be detected by monitoring the voltage at the Input pin, which will be close to ground potential.
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
PowerSO-10
D2PAK
ISOWATT220
VDS
Drain-source Voltage (Vin = 0)
Internally Clamped V
VIN
Input Voltage
18 V
ID
Drain Current
Internally Clamped A
IR
Reverse DC Output Current
-28 A
Vesd
Electrostatic discharge(C= 100 pF, R=1.5 K)
2000 V
Ptot
Total Dissipation at TC=25°C 83 34
W
Tj
Operating Junction Temperature
Internally Limited
TC
Case operating temperature
Internally Limited
Tstg
Storage Temperature
-55 to 150
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVNV28N04
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CasePowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Mounting TypeSurface Mount
TypeLow Side
Voltage - Supply-
On-State Resistance35 mOhm
Current - Output / Channel-
Current - Peak Output28A