VPR492U7R5N1L
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 4900UF 7.5V -10+75%
product image
VPR492U7R5N1L Picture
SeekIC No. : 00775702 Detail
VPR492U7R5N1L: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 4900UF 7.5V -10+75%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPR492U7R5N1L
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~69
Quick Details
Capacitance : 4900 uF Tolerance : - 10 %, + 75 %
Voltage Rating : 7.5 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Series : VPR Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 41.3 mm Lead Spacing : 10.2 mm (0.4 in)
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Tolerance : - 10 %, + 75 %
Series : VPR
Length : 41.3 mm
Lead Spacing : 10.2 mm (0.4 in)
Capacitance : 4900 uF
Voltage Rating : 7.5 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPR492U7R5N1L
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance4900F
ESR (Equivalent Series Resistance)31.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension1.000" Dia x 1.626" H (25.40mm x 41.30mm)
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating7.5V