VPR641U025E1L
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 640uF 25V RADIAL CAP
product image
VPR641U025E1L Picture
SeekIC No. : 00712972 Detail
VPR641U025E1L: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 640uF 25V RADIAL CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPR641U025E1L
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 640 uF Tolerance : - 10 %, + 75 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 13 mm Dia. x 33.02 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Description
Lead Style :
Packaging :
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Voltage Rating : 25 Volts
Tolerance : - 10 %, + 75 %
Capacitance : 640 uF
Dimensions : 13 mm Dia. x 33.02 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPR641U025E1L
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance640F
ESR (Equivalent Series Resistance)67.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.512" Dia x 1.654" H (13.00mm x 42.00mm)
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V