VPR761U040L1L
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 760uF 40V RAD 105C
product image
VPR761U040L1L Picture
SeekIC No. : 00715137 Detail
VPR761U040L1L: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 760uF 40V RAD 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPR761U040L1L
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 760 uF Tolerance : - 10 %, + 75 %
Voltage Rating : 40 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 22.23 mm Dia. x 41.28 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Tolerance : - 10 %, + 75 %
Voltage Rating : 40 Volts
Dimensions : 22.23 mm Dia. x 41.28 mm L
Capacitance : 760 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPR761U040L1L
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance760F
ESR (Equivalent Series Resistance)40.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.874" Dia x 1.626" H (22.20mm x 41.30mm)
Lead Spacing0.300" (7.60mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V