VPS10-13000
Power Transformers 130VA 10V CT @ 13.0A Chassis Mount
product image
VPS10-13000 Picture
SeekIC No. : 002770425 Detail
VPS10-13000: Power Transformers 130VA 10V CT @ 13.0A Chassis Mount
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS10-13000
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 130 VA
Description
Primary Voltage Rating :
Secondary Voltage Rating :
Mounting Style :
Length :
Width :
Height :
Power Rating : 130 VA
Specifications
1. Maximum Power: 130.0VA
2. Secondary: Series: 10.0V CT@ 13.0A Parallel: 5.0V @ 26.0A
3. Voltage Regulation: 25% TYP @ full load to no load
4. Temperature Rise: 30C TYP ( 45C MAX allowed)
5. Insulation Resistance: 100M
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS10-13000
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
TypeStandard
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current10 VAC @ 13A
Parallel Output Voltage @ Current5 VAC @ 26A