VPS16-11000
Power Transformers 175VA 16VCT at 11A 8V at 22A CHSMT
product image
VPS16-11000 Picture
SeekIC No. : 002770228 Detail
VPS16-11000: Power Transformers 175VA 16VCT at 11A 8V at 22A CHSMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS16-11000
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Length : 95.25 mm Width : 79.38 mm
Height : 71.12 mm
Description
Power Rating :
Primary Voltage Rating :
Secondary Voltage Rating :
Mounting Style :
Length : 95.25 mm
Width : 79.38 mm
Height : 71.12 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS16-11000
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
TypeStandard
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current16 VAC @ 11A
Parallel Output Voltage @ Current8 VAC @ 22A