VPS16-2700
Power Transformers 43VA 16VCT at 2.7A 8V at 5.4A CHSMT
product image
VPS16-2700 Picture
SeekIC No. : 002767386 Detail
VPS16-2700: Power Transformers 43VA 16VCT at 2.7A 8V at 5.4A CHSMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS16-2700
Quick Details
Power Rating : 43 VA Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Secondary Voltage Rating : 8 V / 16 V Mounting Style : Foot
Length : 2 in Width : 3 1/8 in
Height : 2 11/16 in
Description
Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Mounting Style : Foot
Power Rating : 43 VA
Secondary Voltage Rating : 8 V / 16 V
Length : 2 in
Width : 3 1/8 in
Height : 2 11/16 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS16-2700
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current16 VAC @ 2.7A
Parallel Output Voltage @ Current8 VAC @ 5.4A