VPS16-5000
Power Transformers 80VA 16VCT at 5A 8V at 10A CHSMT
product image
VPS16-5000 Picture
SeekIC No. : 002766927 Detail
VPS16-5000: Power Transformers 80VA 16VCT at 5A 8V at 10A CHSMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS16-5000
Quick Details
Power Rating : 80 VA Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Secondary Voltage Rating : 8 V / 16 V Mounting Style : Foot
Length : 2 5/16 in Width : 2 1/2 in
Height : 3 in
Description
Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Mounting Style : Foot
Power Rating : 80 VA
Height : 3 in
Secondary Voltage Rating : 8 V / 16 V
Length : 2 5/16 in
Width : 2 1/2 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS16-5000
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current16 VAC @ 5A
Parallel Output Voltage @ Current8 VAC @ 10A