VPS20-1250
Power Transformers 25VA 20V CT @ 1.25A Chassis Mount
product image
VPS20-1250 Picture
SeekIC No. : 002767199 Detail
VPS20-1250: Power Transformers 25VA 20V CT @ 1.25A Chassis Mount
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS20-1250
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 25 VA Primary Voltage Rating : 230 VAC, 115 VAC
Secondary Voltage Rating : 20 V, 10 V Mounting Style : Chassis
Length : 1.9375 in Width : 2.8125 in
Height : 2.3125 in
Description
Mounting Style : Chassis
Secondary Voltage Rating : 20 V, 10 V
Power Rating : 25 VA
Primary Voltage Rating : 230 VAC, 115 VAC
Width : 2.8125 in
Length : 1.9375 in
Height : 2.3125 in
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS20-1250
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
TypeStandard
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current20 VAC @ 1.25A
Parallel Output Voltage @ Current10 VAC @ 2.5A