VPS20-2200
XFRMR PWR 20.0VCT 2.2A QC .187
product image
VPS20-2200 Picture
SeekIC No. : 004196762 Detail
VPS20-2200: XFRMR PWR 20.0VCT 2.2A QC .187
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS20-2200
Quick Details
Series: Chassis Mount: World Series™ Manufacturer: Triad Magnetics
Transformer Type: - Type: Standard
Maximum Power: 43 VA Turns Ratio - Primary:Secondary: -
Inductance: - Primary Winding(s): Dual
Current Rating: - Secondary Winding(s): Dual, Center Tap
DC Resistance (DCR): - Series Output Voltage @ Current: 20 VAC @ 2.2A
E.T.: - Package / Case : PDIP-8
Parallel Output Voltage @ Current: 10 VAC @ 4.4A Mounting Type: Chassis Mount
Size / Dimension: 74.68mm L x 50.80mm W Height - Seated (Max): 74.68mm
Description
Transformer Type: -
Type: Standard
Turns Ratio - Primary:Secondary: -
Inductance: -
Current Rating: -
DC Resistance (DCR): -
E.T.: -
Primary Winding(s): Dual
Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Solder, Quick Connect
Maximum Power: 43 VA
Manufacturer: Triad Magnetics
Series: Chassis Mount: World Series™
Secondary Winding(s): Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current: 20 VAC @ 2.2A
Parallel Output Voltage @ Current: 10 VAC @ 4.4A
Size / Dimension: 74.68mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max): 74.68mm
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS20-2200
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead