VPS20-4000
Power Transformers XFMR 20v 4A
product image
VPS20-4000 Picture
SeekIC No. : 002767128 Detail
VPS20-4000: Power Transformers XFMR 20v 4A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS20-4000
Quick Details
Power Rating : 80 VA Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Secondary Voltage Rating : 10 V / 20 V Mounting Style : Chassis
Length : 2 5/16 in Width : 2 1/2 in
Height : 3 in
Description
Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Mounting Style : Chassis
Power Rating : 80 VA
Height : 3 in
Secondary Voltage Rating : 10 V / 20 V
Length : 2 5/16 in
Width : 2 1/2 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS20-4000
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current20 VAC @ 4A
Parallel Output Voltage @ Current10 VAC @ 8A