VPS20-8800
Power Transformers 175VA 20V CT @ 8.8A Chassis Mount
product image
VPS20-8800 Picture
SeekIC No. : 002767167 Detail
VPS20-8800: Power Transformers 175VA 20V CT @ 8.8A Chassis Mount
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS20-8800
Quick Details
Power Rating : 175 VA Primary Voltage Rating : 230 VAC
Secondary Voltage Rating : 20 V Mounting Style : Chassis
Length : 2.8125 in Width : 3.125 in
Height : 3.75 in
Description
Mounting Style : Chassis
Secondary Voltage Rating : 20 V
Power Rating : 175 VA
Width : 3.125 in
Height : 3.75 in
Primary Voltage Rating : 230 VAC
Length : 2.8125 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS20-8800
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current20 VAC @ 8.8A
Parallel Output Voltage @ Current10 VAC @ 17.6A