VPS230-350
Power Transformers 80VA 230VCT at 0.35A 115V at 0.7A CHSMT
product image
VPS230-350 Picture
SeekIC No. : 002770099 Detail
VPS230-350: Power Transformers 80VA 230VCT at 0.35A 115V at 0.7A CHSMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS230-350
Quick Details
Power Rating : 80 VA Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Secondary Voltage Rating : 115 V / 230 V Mounting Style : Chassis
Length : 2 5/16 in Width : 2 1/2 in
Height : 3 in
Description
Primary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Mounting Style : Chassis
Power Rating : 80 VA
Height : 3 in
Secondary Voltage Rating : 115 V / 230 V
Length : 2 5/16 in
Width : 2 1/2 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS230-350
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current230 VAC @ 350mA
Parallel Output Voltage @ Current115 VAC @ 700mA