VPS24-7300
XFRMR PWR 24.0VCT 7.3A QC .250
product image
VPS24-7300 Picture
SeekIC No. : 004196744 Detail
VPS24-7300: XFRMR PWR 24.0VCT 7.3A QC .250
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS24-7300
Quick Details
Series: Chassis Mount: World Series™ Manufacturer: Triad Magnetics
Transformer Type: - Type: Standard
Maximum Power: 175 VA Turns Ratio - Primary:Secondary: -
Inductance: - Primary Winding(s): Dual
Current Rating: - Secondary Winding(s): Dual, Center Tap
DC Resistance (DCR): - Series Output Voltage @ Current: 24 VAC @ 7.3A
E.T.: - Package / Case : PDIP-8
Parallel Output Voltage @ Current: 12 VAC @ 14.6A Mounting Type: Chassis Mount
Size / Dimension: 79.50mm L x 71.37mm W Height - Seated (Max): 95.25mm
Description
Transformer Type: -
Type: Standard
Turns Ratio - Primary:Secondary: -
Inductance: -
Current Rating: -
DC Resistance (DCR): -
E.T.: -
Primary Winding(s): Dual
Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Solder, Quick Connect
Maximum Power: 175 VA
Manufacturer: Triad Magnetics
Series: Chassis Mount: World Series™
Secondary Winding(s): Dual, Center Tap
Size / Dimension: 79.50mm L x 71.37mm W
Height - Seated (Max): 95.25mm
Series Output Voltage @ Current: 24 VAC @ 7.3A
Parallel Output Voltage @ Current: 12 VAC @ 14.6A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS24-7300
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead