VPS28-1500
Power Transformers 43VA 28V CT @ 1.5A Chassis Mount
product image
VPS28-1500 Picture
SeekIC No. : 002770334 Detail
VPS28-1500: Power Transformers 43VA 28V CT @ 1.5A Chassis Mount
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS28-1500
Mfg:
Triad Magnetics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 43 VA
Description
Primary Voltage Rating :
Secondary Voltage Rating :
Mounting Style :
Length :
Width :
Height :
Power Rating : 43 VA
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS28-1500
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
TypeStandard
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current28 VAC @ 1.5A
Parallel Output Voltage @ Current14 VAC @ 3A