VPS28-2800
Power Transformers 80VA 28VCT at 2.8A 14V at 5.6A
product image
VPS28-2800 Picture
SeekIC No. : 002770293 Detail
VPS28-2800: Power Transformers 80VA 28VCT at 2.8A 14V at 5.6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS28-2800
Description
Power Rating :
Primary Voltage Rating :
Secondary Voltage Rating :
Mounting Style :
Length :
Width :
Height :
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS28-2800
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeWire Lead
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current28 VAC @ 2.8A
Parallel Output Voltage @ Current14 VAC @ 5.6A