VPS28-6250
Power Transformers 28V 6.25A TRF
product image
VPS28-6250 Picture
SeekIC No. : 002767150 Detail
VPS28-6250: Power Transformers 28V 6.25A TRF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPS28-6250
  • 1~10
Quick Details
Power Rating : 175 VA Primary Voltage Rating : 230 VAC
Secondary Voltage Rating : 28 V Mounting Style : Chassis
Length : 2.8125 in Width : 3.125 in
Height : 3.75 in
Description
Mounting Style : Chassis
Secondary Voltage Rating : 28 V
Power Rating : 175 VA
Width : 3.125 in
Height : 3.75 in
Primary Voltage Rating : 230 VAC
Length : 2.8125 in
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPS28-6250
VendorTriad Magnetics
CategoryTransformers
Mounting TypeChassis Mount
Secondary Winding(s)Dual, Center Tap
Series Output Voltage @ Current28 VAC @ 6.25A
Parallel Output Voltage @ Current14 VAC @ 12.5A