VPT36-6940
Power Transformers 36.0V CT @ 6.94A 18V @13.88A Parallel
product image
VPT36-6940 Picture
SeekIC No. : 002766936 Detail
VPT36-6940: Power Transformers 36.0V CT @ 6.94A 18V @13.88A Parallel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPT36-6940
Quick Details
Power Rating : 250 VA Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Secondary Voltage Rating : 18 V to 36 V Height : 53 mm
Width :
Power Rating : 250 VA
Primary Voltage Rating : 115 V to 230 V
Height : 53 mm
Secondary Voltage Rating : 18 V to 36 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPT36-6940
Secondary Winding(s)Dual, No Center Tap
Series Output Voltage @ Current36 VAC @ 6.94A
Parallel Output Voltage @ Current18 VAC @ 13.88A