VPU-S200-48
PWR SUPPLY W/PFC 200W 48V 4.2A
product image
VPU-S200-48 Picture
SeekIC No. : 003806529 Detail
VPU-S200-48: PWR SUPPLY W/PFC 200W 48V 4.2A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VPU-S200-48
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Voltage - Output: 48V Voltage - Input: 85 ~ 264VAC
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 4.2A Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): - Output - 4 @ Current (Max): -
Power (Watts): 200W Minimum Operating Temperature : - 40 C
Power Supply Type: Switching (Open Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 6.80" L x 3.80" W x 1.50" H (172.7mm x 96.5mm x 38.1mm)
Operating Temperature: -10°C ~ 65°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Input: 85 ~ 264VAC
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 48V
Series: V-Infinity VPU-S200
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 4.2A
Power (Watts): 200W
Size / Dimension: 6.80" L x 3.80" W x 1.50" H (172.7mm x 96.5mm x 38.1mm)
Efficiency: 81%
Parameters:
Technical/Catalog InformationVPU-S200-48
Number of Outputs1
Power (Watts)200W
Voltage - Output48V
Voltage - Input85 ~ 264VAC
1st Output48 VDC @ 4.2A