VRE100/101/102
PinoutSpecificationsOutput (V)Initial Error (mV)Temperature Coefficient (ppm/°C)Noise (µVpp)FeaturePackage±100.5, 0.8, 1, 1.50.3, 0.56High Reliability14 DIPDescriptionVRE100/101/102 Series Precision Voltage References provide ultrastable +10 V (VRE100), -10 V (VRE101) and ±10 V (VRE...
product image
VRE100/101/102 Picture
SeekIC No. : 004542969 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VRE100/101/102
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
VRE100/102 Product Diagram
Specifications
Output (V)Initial Error (mV)Temperature Coefficient (ppm/°C)Noise (µVpp)FeaturePackage
±100.5, 0.8, 1, 1.50.3, 0.56High Reliability14 DIP
Description
VRE100/101/102 Series Precision Voltage References provide ultrastable +10 V (VRE100), -10 V (VRE101) and ±10 V (VRE102) outputs with ±0.5 mV initial accuracy and temperature coefficient as low as 0.5 ppm/°C over the full military temperature range. This improvement in accuracy is made possible by a unique, proprietary multipoint laser compensation technique.