VSCP-1K5-48
PWR SUPPLY PFC 1500W 48V 16A/31A
product image
VSCP-1K5-48 Picture
SeekIC No. : 003812144 Detail
VSCP-1K5-48: PWR SUPPLY PFC 1500W 48V 16A/31A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSCP-1K5-48
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VSCP-1K5 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 48V Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 31A Supply Voltage - Max : 3.3 V
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 1500W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 5.22" H (290.0mm x 120.0mm x 132.5mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Voltage - Output: 48V
Efficiency: 89%
Power (Watts): 1500W
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Series: V-Infinity VSCP-1K5
Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 5.22" H (290.0mm x 120.0mm x 132.5mm)
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 31A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSCP-1K5-48
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)1500W
Voltage - Output48V
Voltage - Input90 ~ 260VAC
1st Output48 VDC @ 31A