VSCP-2K4-24
PWR SPLY PFC 2400W 24V 50A/100A
product image
VSCP-2K4-24 Picture
SeekIC No. : 003812128 Detail
VSCP-2K4-24: PWR SPLY PFC 2400W 24V 50A/100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSCP-2K4-24
Quick Details
Series: V-Infinity VSCP-2K4 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Conversion Rate : 240 MSPs
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 24V
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 100A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 2400W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 13.07" L x 8.35" W x 4.88" H (332.0mm x 212.0mm x 123.9mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 24V
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Efficiency: 88%
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Series: V-Infinity VSCP-2K4
Power (Watts): 2400W
Size / Dimension: 13.07" L x 8.35" W x 4.88" H (332.0mm x 212.0mm x 123.9mm)
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 100A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSCP-2K4-24
Number of Outputs1
Power (Watts)2400W
Voltage - Output24V
Voltage - Input90 ~ 260VAC
1st Output24 VDC @ 100A