VSCP-2K4-48
PWR SUPPLY PFC 2400W 48V 5A/50A
product image
VSCP-2K4-48 Picture
SeekIC No. : 003812129 Detail
VSCP-2K4-48: PWR SUPPLY PFC 2400W 48V 5A/50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSCP-2K4-48
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: V-Infinity VSCP-2K4 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 48V Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 50A Supply Voltage - Max : 3.3 V
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 2400W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 13.07" L x 8.35" W x 4.88" H (332.0mm x 212.0mm x 123.9mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Voltage - Output: 48V
Efficiency: 89%
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Series: V-Infinity VSCP-2K4
Power (Watts): 2400W
Size / Dimension: 13.07" L x 8.35" W x 4.88" H (332.0mm x 212.0mm x 123.9mm)
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 50A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSCP-2K4-48
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)2400W
Voltage - Output48V
Voltage - Input90 ~ 260VAC
1st Output48 VDC @ 50A