VSCP-800-24
PWR SUPPLY PFC 800W 24V 16A/33A
product image
VSCP-800-24 Picture
SeekIC No. : 003808741 Detail
VSCP-800-24: PWR SUPPLY PFC 800W 24V 16A/33A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSCP-800-24
Quick Details
Series: V-Infinity VSCP-800 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Conversion Rate : 240 MSPs
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 24V
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 33A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 800W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 2.66" H (290.0mm x 120.0mm x 67.5mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 24V
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Efficiency: 88%
Series: V-Infinity VSCP-800
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Power (Watts): 800W
Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 2.66" H (290.0mm x 120.0mm x 67.5mm)
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 33A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSCP-800-24
Number of Outputs1
Power (Watts)800W
Voltage - Output24V
Voltage - Input90 ~ 260VAC
1st Output24 VDC @ 33A