VSCP-800-48
PWR SUPPLY PFC 800W 48V 8A/16A
product image
VSCP-800-48 Picture
SeekIC No. : 003808742 Detail
VSCP-800-48: PWR SUPPLY PFC 800W 48V 8A/16A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSCP-800-48
Quick Details
Series: V-Infinity VSCP-800 Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 48V Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 16A Supply Voltage - Max : 3.3 V
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 800W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 2.66" H (290.0mm x 120.0mm x 67.5mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Mounting Type: Chassis Mount
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Voltage - Output: 48V
Efficiency: 89%
Series: V-Infinity VSCP-800
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Output - 1 @ Current (Max): 48 VDC @ 16A
Power (Watts): 800W
Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 2.66" H (290.0mm x 120.0mm x 67.5mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSCP-800-48
Number of Outputs1
Power (Watts)800W
Voltage - Output48V
Voltage - Input90 ~ 260VAC
1st Output48 VDC @ 16A