VSKL105/16P
SCR Modules 1600 Volt 105 Amp
product image
VSKL105/16P Picture
SeekIC No. : 00197316 Detail
VSKL105/16P: SCR Modules 1600 Volt 105 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKL105/16P
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
On-State RMS Current (It RMS) : 235 A Non Repetitive On-State Current : 2000 A
Breakover Current IBO Max : 2094 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.6 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 20 mA On-State Voltage : 1.8 V
Holding Current (Ih Max) : 250 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 150 mA Maximum Operating Temperature : + 130 C
Mounting Style : Chassis Package / Case : ADD-A-PAK
Description
Mounting Style : Chassis
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 20 mA
Maximum Operating Temperature : + 130 C
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 150 mA
Package / Case : ADD-A-PAK
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.6 kV
On-State Voltage : 1.8 V
Non Repetitive On-State Current : 2000 A
Breakover Current IBO Max : 2094 A
Holding Current (Ih Max) : 250 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 235 A