VSKT250-16PBF
SCR Modules 250 Amp 1600 Volt 550 Amp IT(RMS)
product image
VSKT250-16PBF Picture
SeekIC No. : 00195665 Detail
VSKT250-16PBF: SCR Modules 250 Amp 1600 Volt 550 Amp IT(RMS)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKT250-16PBF
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
Quick Details
On-State RMS Current (It RMS) : 555 A Non Repetitive On-State Current : 8500 A
Breakover Current IBO Max : 8900 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.6 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 50 mA On-State Voltage : 1.44 V
Holding Current (Ih Max) : 500 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 200 mA Maximum Operating Temperature : + 130 C
Mounting Style : Chassis Package / Case : MAGN-A-PAK
Description
Mounting Style : Chassis
On-State RMS Current (It RMS) : 555 A
Non Repetitive On-State Current : 8500 A
Breakover Current IBO Max : 8900 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 50 mA
On-State Voltage : 1.44 V
Holding Current (Ih Max) : 500 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 200 mA
Maximum Operating Temperature : + 130 C
Package / Case : MAGN-A-PAK
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.6 kV