VSKT500-16
SCR Modules 1600 Volt 500 Amp
product image
VSKT500-16 Picture
SeekIC No. : 00197550 Detail
VSKT500-16: SCR Modules 1600 Volt 500 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKT500-16
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
On-State RMS Current (It RMS) : 785 A Non Repetitive On-State Current : 17800 A
Breakover Current IBO Max : 18700 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.6 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 100 mA On-State Voltage : 1.5 V
Holding Current (Ih Max) : 500 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 200 mA Maximum Operating Temperature : + 130 C
Mounting Style : Chassis Package / Case : MAGN-A-PAK
Description
Mounting Style : Chassis
Holding Current (Ih Max) : 500 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 200 mA
Maximum Operating Temperature : + 130 C
Package / Case : MAGN-A-PAK
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.6 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 100 mA
Non Repetitive On-State Current : 17800 A
Breakover Current IBO Max : 18700 A
On-State RMS Current (It RMS) : 785 A
On-State Voltage : 1.5 V