VSKT56/16S90P
SCR Modules 1600 Volt 60 Amp
product image
VSKT56/16S90P Picture
SeekIC No. : 00196951 Detail
VSKT56/16S90P: SCR Modules 1600 Volt 60 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKT56/16S90P
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
On-State RMS Current (It RMS) : 135 A Non Repetitive On-State Current : 1200 A
Breakover Current IBO Max : 1256 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.6 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 15 mA On-State Voltage : 1.7 V
Holding Current (Ih Max) : 200 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 150 mA Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Chassis Package / Case : ADD-A-PAK
Description
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Chassis
On-State RMS Current (It RMS) : 135 A
Non Repetitive On-State Current : 1200 A
Breakover Current IBO Max : 1256 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 15 mA
On-State Voltage : 1.7 V
Holding Current (Ih Max) : 200 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 150 mA
Package / Case : ADD-A-PAK
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.6 kV