VUB145-16NO1
IGBT Transistors 145 Amps 1600V
product image
VUB145-16NO1 Picture
SeekIC No. : 00143486 Detail
VUB145-16NO1: IGBT Transistors 145 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUB145-16NO1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : E2-11 Packaging : Bulk
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Packaging : Bulk
Package / Case : E2-11
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUB145-16NO1
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Three Phase - IGBT with Diode
Package / CaseE2
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)145A
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V