VUC25-12go2
Bridge Rectifiers 25 Amps 1200V
product image
VUC25-12go2 Picture
SeekIC No. : 00133822 Detail
VUC25-12go2: Bridge Rectifiers 25 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUC25-12go2
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 330 A Forward Voltage Drop : 2.2 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 125 C
Length : 63 mm Width : 31.6 mm
Height : 10 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : Kamm-Modul Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Packaging : Bulk
Product : Three Phase Bridge
Mounting Style : Screw
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Height : 10 mm
Max Surge Current : 330 A
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Length : 63 mm
Width : 31.6 mm
Package / Case : Kamm-Modul
Forward Voltage Drop : 2.2 V
Description
VUC25-12GO2 has seven features. (1)Package with DCB ceramic base plate. (2)Isolation voltage 3600 V. (3)Planar passivated chips. (4)Fast recovery diodes to reduce EMI. (5)Separate thyristor for softstart. (6)Solderable terminals. (7)UL registered E 72873. Those are all the main features.
Some absolute maximum ratings of VUC25-12GO2 have been concluded into several points as follow. (1)Its IdAV would be 25A for diode. (2)Its IdAVM would be 28A for diode. (3)Its Itavm would be 26A for thyristor. (4)Its Ifsm would be 300A for diode and 330A for thyristor at t=10ms (50Hz), sine and 330A for diode and 370A for thyristor at t=8.3ms (60Hz), sine at Tvj=45°C and Vr=0 and it would be 270A for diode and 300A for thyristor at t=10ms (50Hz), sine and 300A for diode and 330A for thyristor at t=8.3ms (60Hz), sine at Tvj=Tvjm and Vr=0. (5)Its I2t would be 450A2s for diode and 545A2s for thyristor at t=10ms (50Hz), sine and 460A2s for diode and 575A2s for thyristor at t=8.3ms (60Hz), sine at Tvj=45°C and Vr=0 and it would be 365A2s for diode and 450A2s for thyristor at t=10ms (50Hz), sine and 380A2s for diode and 460A2s for thyristor at t=8.3ms (60Hz), sine at Tvj=Tvjm and Vr=0. (6)its (dv/dt)cr would be 200V/us. (7)Its Vrgm would be 10V. (8)Its Pgm would be max 10W at tp=3-us and would be max 1W at tp=10ms. (9)Its storage temperature range would be from -40°C to 125°C. And so on. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of VUC25-12GO2 are concluded as follow. (1)Its Ir, Id would be max 5mA at Tvj=Tvjm and would be max 0.3mA at Tvj=25°C. (2)Its Vf, Vt would be max 2.2V for diode and 1.5V doe thyristor. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information about VUC25-12GO2 please contact us for details. Thank you!
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUC25-12GO2
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Three Phase
Package / CaseKAMM
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)25A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V