VUE130-12NO7
Bridge Rectifiers 130 Amps 1200V
product image
VUE130-12NO7 Picture
SeekIC No. : 00134426 Detail
VUE130-12NO7: Bridge Rectifiers 130 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUE130-12NO7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 500 A Forward Voltage Drop : 2.7 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1000 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 51 mm Width : 34.3 mm
Height : 9 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ECO-PAC 2 Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Product : Three Phase Bridge
Max Surge Current : 500 A
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Height : 9 mm
Length : 51 mm
Width : 34.3 mm
Package / Case : ECO-PAC 2
Forward Voltage Drop : 2.7 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1000 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUE130-12NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Three Phase
Package / CaseECO-PAC2
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)40ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)130A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V