VUO25-12NO8
Bridge Rectifiers 25 Amps 1200V
product image
VUO25-12NO8 Picture
SeekIC No. : 00134129 Detail
VUO25-12NO8: Bridge Rectifiers 25 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUO25-12NO8
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 380 A Forward Voltage Drop : 2.2 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 28.5 mm Width : 28.5 mm
Height : 10 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : FO-B-B Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Bulk
Product : Three Phase Bridge
Mounting Style : Screw
Length : 28.5 mm
Width : 28.5 mm
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Height : 10 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Package / Case : FO-B-B
Forward Voltage Drop : 2.2 V
Max Surge Current : 380 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUO25-12NO8
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Three Phase
Package / CasePWS-E1
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)25A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V